Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech

Wersja językowa
Pobierz odtwarzacz Flash, aby zobaczyć ten pokaz slajdów.

IMG_7356 9 IMG_5032

Aktualności

Film dokumentalny „Kultura Pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech”

z ostatniego seminarium w Berlinie został ukończony. Opowiada on o całym projekcie szkoły letniej, od pomysłu powstania, poprzez wątpliwości i pytania jakie pojawiały się w czasie jego trwania, oraz o tym, co z tego wyniknęło. Stanowi on dobre podsumowanie idei, jaka towarzyszyła realizacji projektu Kultura Pamięci.

Film jest dostępny do obejrzenia na stronie naszej galerii,

Zapraszamy!

——————————————————————————————————————————-

Zakończył się ostatni etap projektu „Kultura Pamięci XX wieku w Polsce i w Niemczech”.

W dniach 8-11 października 2009 studenci z Polski i Niemiec spotkali się w Berlinie, aby wspólnie podyskutować o efektach ich kilkumiesięcznej pracy nad analizą wybranych przez siebie rocznic XX wieku w kontekście kultury pamięci.

Uczestnicy odwiedzili w Berlinie Niemieckie Muzeum Historyczne, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, brali udział w warsztatach architektonicznych, podczas których jeżdżąc po mieście dekodowali znaczenia ważnych dla Berlina budynków instytucji państwowych, mieli okazję również spotkać się z organizatorami tegorocznych obchodów rocznicowych w Berlinie.

W trakcie zajęć porównywane były rocznice 4 czerwca - wolnych wyborów obchodzona w Warszawie i 9 listopada - upadek muru berlińskiego w Berlinie, studenci zastanawiali się również nad zjawiskiem kultury pamięci w mediach obu państw. Seminarium w Berlinie zakończyło się omówieniem wszystkich prac naukowych, które powstawały w ciągu trzech sesji seminarium.

Obecnie przygotowujemy się do wydania publikacji z tych tekstów. Powstaje również krótki, kilkunastominutowy film z naszego pobytu w Berlinie, który zamieścimy niebawem na stronie projektu.

Wszystkim uczestnikom, organizatorom i prowadzącym serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie i pracę!

——————————————————————————————————————————-

Zapis debaty:- „Rozłamana Europa: Czy potrzebujemy dnia pamięci o totalitaryzmach?”

——————————————————————————————————————————-

Gazeta Sołecka- plik jpg do ściągnięcia Artykuł Hanny Kaniewskiej o projekcie „Kultura pamięci”, który ukazał się w Gazecie Sołeckiej

——————————————————————————————————————————-

Gazeta Wyborcza - plik pdf do ściągnięcia Wywiad z Juttą Wiedmann „Historia ta sama, pamięć trochę inna” , który ukazał się 21 sierpnia 2009 w Gazecie Wyborczej.

——————————————————————————————————————————-

audio Rozmowa dnia - Radio Warszawa - 13.08.2009 Rozmowa Michała Radkowskiego z Justyną Gmitrzuk i Stefanem Neumannem o projekcie „Kultura pamięci” w radiu Warszawa 13 sierpnia 2009

——————————————————————————————————————————

Gazeta Wyborcza - plik pdf do ściągnięcia „Opakujmy budynki we flagę” - artykuł Magdaleny Dubrowskiej o projekcie „Kultura pamięci” w Gazecie Wyborczej, który ukazał się 13 sierpnia 2009.

——————————————————————————————————————————-

W dniach 8 – 15 sierpnia odbył się drugi etap szkoły letniej „Kultura Pamięci XX wieku w Polsce i w Niemczech”. Wspólnie spotkali się Niemieccy i Polscy uczestnicy, aby przedstawić projekty badawcze wybranych przez siebie rocznic, rozmawiać o polskiej i niemieckiej kulturze pamięci i aby się wzajemnie poznać.

Program był bardzo intensywny. Studenci odwiedzili trzy instytucje, które organizują obchody rocznicowe w Polsce: Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy. Zobaczyli warszawski krajobraz pamięci Solidarności i pomniki sowieckie. Na warsztatach architektonicznych w małych grupach poznawali miasto i projektowali przestrzenie pamięci w mieście. W grupach konsultowano się i pracowano nad koncepcją projektów wybranych przez siebie rocznic według teorii Charlesa Tilly-ego.

Uczestnicy dyskutowali czy możliwa jest wspólna europejska kultura pamięci. 12 sierpnia na Chłodnej 25 odbyła się publiczna debata: „Rozłamana Europa – czy potrzebujemy dnia pamięci o totalitaryzmach?”, w której uczestniczyło 130 osób.

Obecnie pracujemy nad programem spotkania w Berlinie.

——————————————————————————————————————————-

Debata na Chłodnej 25

12.08.2009, godz. 18.00

“Rozłamana Europa” - Czy potrzebujemy dnia pamięci o totalitaryzmach?

Goście:

Marta Bucholc, Jarosław Kuisz, Paweł Śpiewak, Karolina Wigura

2 kwietnia 2009 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję „Świadomość europejska a totalitaryzm”, w której wzywa do ustanowienia 23 sierpnia (rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow) dniem pamięci ofiar reżimów totalitarnych i autorytarnych. To kolejny etap debaty na temat tożsamości Unii Europejskiej. Wraz z rozszerzeniem Wspólnoty o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, których pamięć została naznaczona przez komunizm, wspomnienie zbrodni nazistowskich przestało być centrum pamięci europejskiej. Zaczęto zadawać pytania, o którym totalitaryzmie Europa powinna pamiętać w większym stopniu: brunatnym, czy czerwonym? A także, czy można napisać wspólną europejską historię? Dziś możemy do nich dodać kolejne: czy powinno istnieć wspólne unijne święto poświęcone ofiarom nazizmu i komunizmu?

Współorganizator: Kultura Liberalna www

Wstęp wolny. Zapraszamy!