Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech

Wersja językowa
Pobierz odtwarzacz Flash, aby zobaczyć ten pokaz slajdów.

17 _MPW1141 rozlamana_europa06

Aktualności

Instytut Stefana Starzyńskiego (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Jugend bewegt Europa (www.jugend-bewegt-europa.de) zapraszają na trzecią edycję polsko-niemieckiej szkoły „Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech”.

Głównymi zagadnieniami, wokół których będzie się toczyło seminarium w 2010 r. będą filmy fabularne i dokumentalne. Jak jest obrazowana pamięć we współczesnych filmach i jak przedstawiane są historyczne wydarzenia we współczesności? W obu krajach, w ostatnich latach powstały filmy, które traktują o totalitaryzmach XX wieku, np.: Niemcy – „Upadek” (2004), Życie na podsłuchu (2006); Polska – „Katyń“ (2006), „Trzech Kumpli“ (2008). Zrealizowane zostały również polsko-niemieckie produkcje (n. p. Strajk – Die Heldin von Danzig (2006), Mauerhasen/Królik po berlińsku (2009)), które można potraktować jako początek europejskiej kultury pamięci.

Projekt obejmuje trzy etapy:

W pierwszym etapie spotkań zadaniem polskich i niemieckich studentów będzie przygotowanie krótkiego opracowania na temat jednego wybranego przez siebie filmu fabularnego lub dokumentalnego związanego z historią XX wieku (historią polską – dla polskich uczestników i niemiecką – dla uczestników niemieckich).

W drugim etapie, w Warszawie spróbujemy wyciągnąć ogólne wnioski z dokonanych analiz, umieszczając je w kontekście europejskim. Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie: czy jest możliwa wspólna, europejska kultura pamięci? i jeśli tak - jaka? Poza tym będziemy zwiedzać warszawskie muzea i miejsca pamięci oraz spotykać się z ludźmi, którzy tworzą współczesną tożsamość nowoczesnego miasta.

Trzecie spotkanie w Berlinie poświęcone będzie przygotowaniom publikacji z tekstami uczestników. Będziemy również zwiedzać berlińskie instytucje kultury pamięci i zajmować się pamięcią i kulturą Berlina.

Wymagania:

Warunki zgłoszenia:

CV, krótki list motywacyjny zawierający propozycję wybranego przez siebie filmu do analizy (produkcje powstałe w okresie 1989-2010 i dotyczące tematu wydarzeń historycznych XX wieku w Polsce)

Termin zgłaszania aplikacji do 25 kwietnia 2010r na adres:
kultura-pamieci@1944.pl

Wybrani uczestnicy zostaną poinformowani do 5 maja 2010r.

Koszt:

Organizatorzy pokrywają koszty spotkań w Warszawie i Berlinie (nocleg, wyżywienie, koszty związane z programem). Uczestnicy pokrywają jedynie koszty podróży (Warszawa, Berlin).

Projekt wspierany finansowo przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pytania proszę kierować do Iwony Latwińskiej (ilatwinska@1944.pl, tel. 022 539 79 45) albo Justyny Gmitrzuk (jgmitrzuk@1944.pl, Tel. 022 539 79 51).