Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech

Wersja językowa
Pobierz odtwarzacz Flash, aby zobaczyć ten pokaz slajdów.

img_0711 Berlin-7

O projekcie

Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech


Jest to projekt edukacyjny i badawczy skierowany do polskich i niemieckich studentów kierunków społecznych i humanistycznych, zainteresowanych kulturą pamięci organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego i Jugend bewegt Europa. Celami projektu są: analiza polskiej i niemieckiej kultury pamięci, zastanowienie się jak historia obu krajów może wzbogacić europejską kulturę pamięci, zapoznanie z współczesną tożsamością Warszawy i Berlina, a także wypracowanie narzędzi dla polsko-niemieckiego dialogu.


Do tej pory odbyły się dwie edycje projektu: w 2008 roku tematem badawczym były polskie i niemieckie muzea, pomniki i wystawy, w 2009 roku rocznice ważnych wydarzeń z historii XX wieku. Po każdej edycji przygotowywana jest publikacja naukowa z tekstami uczestników. Projekt odbywa się w formie szkoły letniej, w kilku etapach w Berlinie i w Warszawie.


Głównymi zagadnieniami trzeciej edycji seminarium w 2010 roku są filmy fabularne i dokumentalne, które powstaływ okresie 1989 – 2010 i dotyczą wydarzeń historycznych XX wieku w Polsce lub Niemczech.