Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech

Wersja językowa
Pobierz odtwarzacz Flash, aby zobaczyć ten pokaz slajdów.

21 _MPW1148

O projekcie

Kultura pamięci XX wieku w Polsce i Niemczech

Jest to projekt edukacyjny i badawczy skierowany do polskich i niemieckich studentów kierunków społecznych i humanistycznych, zainteresowanych kulturą pamięci organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego) i Jugend bewegt Europa e.V.. Celami projektu są: analiza polskiej i niemieckiej kultury pamięci, refleksja nad tym, jak historia obu krajów może wzbogacić europejską kulturę pamięci, zapoznanie z współczesną tożsamością Warszawy i Berlina, a także wypracowanie narzędzi dla dialogu polsko-niemieckiego.

Dotychczas odbyły się trzy edycje projektu: w 2008 roku tematem badawczym były polskie i niemieckie muzea, pomniki i wystawy, w 2009 roku – rocznice ważnych wydarzeń z historii XX wieku, zaś w 2010 roku tematem przewodnim była analiza polskich i niemieckich filmów fabularnych i dokumentalnych powstałych po 1989 roku.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem publikacji (także w formie online) zawierające teksty napisane w ramach dotychczas zorganizowanych edycji projektu.

Projekt odbywa się w formie szkoły letniej, w kilku etapach, w tym w Berlinie i w Warszawie.

Tematem przewodnim IV edycji seminarium w 2011 roku jest architektura pamięci. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajduje się w zakładce Aktualności .